Kočenje motorom

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

#105
U ovom režimu lamela uopšte nije opterećena (nema proklizavanja,nema trošenja).Ni motor nije oprerećen.Naprotiv,ima maximalno podmazivanje i hlađenje,nikakvo opterećenje jer ga gura masa automobila,potrošnja 0,0 l (cut off).
Ne brini,zna Zoran šta radi.

Aleks

Ja bih ga spuštao trećom i pomagao kočnicom po potrebi. Čisto da ne ogluvim. ;)

miki-bgd

Ne idem cesto auto putem, ali se secam pre nekoliko meseci niz bubanj potok (ka nisu) sam se spustao u 4. brzini oko 100 na sat (po inerciji, bez gasa, recimo nekih 4000 obrtaja, motor se raspevao), i hteo sam da usporim na 80, ubacim u 3. i tu pustim isto po inerciji. Pritisnem kocnicu, kad ono skoro pa nista :laugh1: Osetio sam da bi se diskovi i plocice, blago receno, jako lepo istrosili i zagrejali da sam nastavio da insistiram na usporavanju.
Tako da u takvim situacijama pustim da se motor vrti malo brze. Na kraju krajeva, ovde na forumu sam i naucio da benzinac voli velike obrtaje, tj ako nista drugo da mu prijaju s vremena na vreme.  :too: Tako da 4000-4500 nije problem.

Veterinar

Nije oživljavanje teme, nego samo podela utiska. 0.9 TCE mnogo slabije koči, u odnosu na 1.6, a pogotovo u odnosu na dci. Primera radi, na nizbrdici gde bi u trećem stepenu prenosa 1.6 držao brzinu konstantnom 50 km/h, 0.9 TCE prelazi 60 km/h.  :dobro:

Loganovac

Vrlo važno...  :lazy:

Važno je da cima uzbrdo!  :to:


P.S. Nije pogodan za prikolicu  :D
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Ljota

 :ne: Jos bolje, prikolicu ostavis kuci!  :wind:

kiconix

Cilindar manje, logicno.
Sad si u problemu, moraces da menjas plocice na 68000 km  :lau:

Veterinar


Andrix

Nesto sam razmisljao za taj cut off, kako comp u kolima u momentu kada idem nizbrdo i u brzini, zna, kada sam stisnuo kvacilo i tada da pusti gorivo da se ne bi ugasio na leru....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Nije jasno pitanje. Cutoff se ne dešava u leru već u brzini kad smanjiš gas a kompjuter ne može drugačije da odgovori na tvoj zahtev za smanjivanjem broja obrtaja motora (brzine vozila, momenta...) osim prekidanjem dotoka goriva. U ovom režimu se neće desiti aktiviranje S&S sistema. Pitanje bi moglo da ima smisla sam u slučaju da voziš nizbrdo i u leru a ne u brzini. Siguran sam da ni tada neće doći do aktiviranja S&S sistema jer postoje brojni senzori u vozilu koji mu daju informaciju da ne stoji u mestu, ako ništa drugo a ono ABS i ESP su i tada u funkciji.  :ne:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

szs

Citat: hibernacija poslato 01.10.2016. - 08:41
Nesto sam razmisljao za taj cut off, kako comp u kolima u momentu kada idem nizbrdo i u brzini, zna, kada sam stisnuo kvacilo i tada da pusti gorivo da se ne bi ugasio na leru....
Izgleda jednostavno i jeste i nije.
Poredjenje parametara u ECU za cut off.

1. Obrtaji - Osnovno, održati MIN obrtaja npr 800 o/min u bilo kom režimu (osim ako ima S&S a i tada tek ako je brzina automobila manja od 10km/h, nije pritisnuta papučica kvačila i nije voltaža baterije manja od x, temperatura motora i okoline, zahtevi tipa klima-grejanje bla bla bla)

2. Zahtev od vozača (položaj papučice gasa od nula do max)

Onda ako je  1 > 800 i 2 = 0 a nema dodatnih uslova od S&S zatvara ubrizgavanje goriva u motor.
Dakle ne gasi motor nego privremeno prekida samo gorivo.

Naravno da je ovo vulgaris objašnjenje i da ima uslova još kzilijarda ali uprošteno ...
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Veterinar

Nikakav cut off se neće desiti na tako niskim obrtajima.

szs

Citat: Veterinar poslato 01.10.2016. - 11:53
Nikakav cut off se neće desiti na tako niskim obrtajima.
Izvini, nisam shvatio :ne: Na kojim "tako niskim obrtajima"?
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

bugi

misli na 800 spomenutih, ja mislim da se cut off deaktivira na oko 1500

kiconix

Cutoff se deaktivira cim pipnes pedalu gasa.
Zao mi so kasniji modeli nemaju trenutnu potrosnju.