Svecice - prva ugradnja i njihova zamena

prethodna tema - sledeća tema

saša61beograd

#180
Čini mi se da je ovo preterana štednja.Ja sam fabričke promenio na oko 55.000km.Nisu mi pravile problem,ali je centralna elektroda bila prilično pojedena,a zazor mnogo veći od propisanog.Od sada ih menjam na 25-30.000.Do tada ih ne diram (zazor ili čišćenje).Svećica se čisti sama ako je prava i ako je motor ispravan.

Zoran

Sve je tako, znaš ti mene... :c:. Volim ja po svom  pa to ti je. Na 87 000 sam tvrdio baš ovo što ti napisa ali mi vrag neda mira  :write:.
Sam svoj gazda - vazda.

zac

Motrio svecica u Reno-Savi...stavljene na Sandra 1.4 (2009) , naseg kolege @Dragan.vi...
Izvrsio sam kontrolu, ciscenje i podesavanje zazora na 0.95 mm....
Svecice su jos uvek dobre, nije bilo potrebe za zamenu.
Boja svecica pokazuje da je sagorevanje dobro i da nema nikakvih problema u tom smislu sa motorom...



vladimiris

Danas sam bio u servisu makedo gas u Zemunu, hteo sam da zamenim svećice kod njih, BRISK silver, za motore sa TNG -om.Elem majstor je hteo da ih ugradi onako odmah bez nekog štelovanja...kaže da su tako spremljene.Jel tako treba ili je trebao pre montaže da proveri zazor, koji je kao vidim 0.9mm...razmak od elektrode do pipka,ako se ne varam...na kraju nisam uzeo...šta mislite, jel treba da pogleda zazor ili kao što kaže, tako je fabrika namestila???

Zoran

Ja uvijek provjerim, jer u transportu ako je "čuknuta" po pipku to nije u redu.
Sam svoj gazda - vazda.

zac

Ja takodje uvek proverim..naravno.... to je 5 sec. po svecici.. :ne:

vladimiris

U dva renoova servisa koje sam danas zvao kažu zazor na svećicama je 0.7 mm, a ovde vidim svi kažu 0.9mm?!U pitanju su BRISK silver za TNG.

hobbista

Svaka svecica ima svoj zazor. Najbolje je pogledati specifikaciju proizvodjaca.
Odnosno svecice za isti motor a razlicitih proizvodjaca mogu a ne moraju imati isti zazor po specifikaciji.
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

miller

Koje svećice idu na Sandera 1.4 2010. Zazor, ovo ono ?

mladja73

Imas trinaest stranica u ovoj temi. Prelistaj pa ces dobiti odgovor.
Trčeći il' polako, svi na kraju stižemo na isto mesto.

Rimad

Citat: Rimad poslato 30.09.2013. - 10:39
Auto staro 7 g. i 66000 km. Prethodni vlasnik nije mijenjano svjećice. Iako nije bilo problema u radu, odlučio sam da zamijenim.

U ovlaštenom servisu tražili 17 KM (8.5€) po komadu. Našao sam da je originalna svjećica Eyquem RFC58LZ2E (2 kraka) i cijena iste takve kod ovlaštenog prodavača/distruibutera je 4KM (2€) po komadu, ali u prodavnici, trenutno, nisu imali ovu koja mi treba.

Na kraju sam uzeo NGK V-Line BKR6E (jedan krak) - 8KM (4€) po komadu.
EDIT: Pošto je fabrički zazor na 0.8 mm, morao sam ga namjestiti na 0.9mm.

Bilo je problema prilikom skidanja starih, jer su bile zapekle.

Vozim tek dva dana sa novim svjećicama. Startanje mi izgleda isto, dok imam osjećaj da je gas malo življi, ali nisam siguran. Vidjećemo kakva je potrošnja goriva.

Stare svjećice izgledaju uredu. Ako se nakanim, slikaću ih i postaviti.
Napokon sam se nakanio da ih slikam. Ovako izgleda jedna od starih svjećica:




zac

Samo za bacanje su....potrosene.  :wave:

Zoran

 :ces: Kao da je ovaj zazor prevelik. Moje bosne su više erodirale od ovih tvojih, pa sam ih zamijenio.
Sam svoj gazda - vazda.

samsung

Planiram da fabricke svecice na loganu zamenim sa japanskim Denso k20pr-u pa me zanima da li je neko koristio te svecice i kako su se pokazale?
pozdrav iz St.Pazove

samsung

Malo sam prostudirao kataloge nekih proizvoidjaca svecica pa da i napisem ovde  koje svecice jos mogu u dacijine mpi motore osim fabrickih sagem...

Denso     k20pr-u
Bosh        fr7dc+
Ngk          bkr6e
Magneti marelli     7lpr
Champion      rc87ycl
Beru                 14fr-7du


Ovo su svecice koje po katalogu idu za daciu 1,4mpi i 1,6mpi i mogu se relativno lako naci po prodavnicama auto delova za sitne pare tipa 150-180 dinara po komadu!
pozdrav iz St.Pazove