Ugradnja gasa Da ili Ne?

prethodna tema - sledeća tema

Keka

Nisi u pravu.

Mnogi koji voze na TNG zbog nize cene imaju i tezu nogu na gasu, pa je i potrosnja veca. Voznja na benzin pri 80 km/h je jeftinija nego voznja na TNG pri 130 km/h. Ne bas 63%, ali je jeftinija.

Zamena teza je svako poredjenje u razlicitim okolnostima.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


dacijetina

Šest i po godina sam se lomio da li da ugradim TNG i konačno prelomio. Ugradio sam Tomaseto-AC kombinaciju. Po mojoj računici ušteda je oko 7BAM (3.5EUR) na 100km (računao sam i benzin što potroši u prvom kilometru). Uloženi novac, uz kilometražu koju pravim (1000km mjesečno) vraća se za 16 mjeseci. Cijena benzina je 2.50BAM a plina 1.25BAM po litru.
Mislim da mi je prosječna potrošnja u režimu vožnje  60%grad plus 40% na otvorenom 8l benzina, a plina 9l.
Pređem li 100km na benzin, potrošiću 8l a to je 20BAM.
Ako 100km pređem u kombinaciji 20%benzina i 80% plina, potrošiću 1.6l benzina i 7.2l plina, a to je 4BAM+9BAM, znači ukupno 13BAM što je za 7BAM manje nego pri vožnji na benzin.
Ako si ikada probao da letiš, šetaćeš Zemljom pogleda uprtog ka nebu;
tamo gde si bio i gde se čezneš vratiti.
                                                                   Leonardo da Vinči

saša61beograd

Mator sam pa se sećam da se sedamdesetih plin u Beogradu mogao kupiti na par mesta (jedno je bilo u Ovči).Bio je toliko jeftin da se isplatilo ići tamo i sa potrošnjom od 15-20l u raznim Ladama i Moskvičima.Takođe,sećam se priče da je propan- butan tako jeftin jer je praktično nus-proizvod i da se plaća samo prevoz i distribucija.A sad  taj nus-proizvod košta preko 50% cene benzina.A kakav je trend,to gledajte vi koji ga koristite.
Zapravo,ne vidim smisao ove teme kada je dokazano da treba obavezno voziti na plin.Jedino da kad "plinaši" klonu duhom i počnu da sumnjaju u svoj izbor, sa par afirmativnih postova i povoljnih računica povrate samopouzdanje!
Pa kad je matematički dokazana prednost plina nad benzinom,evo jedan subjektivni,umetnički,estetski argument protiv plina:benzin lepše miriše!

gile

@Keka 100% si u pravu. Sve zavisi od stila voznje. Mada ko ima tezu nogu njmu je sve jedno na sta vozi. Meni po Bgdu trosi 9-10l TNG a na auto putu BG-Pojate otprilike isto ali je i brzina 130-140km/h. Za sada sam presao 55000km i po nekoj gruboj proceni usedeo sam one pare sto sam ulozio u TNG. I pravo da vam kazem ne primecujem neku bitnu razliku u voznji na TNG ili benzin ( sem u ceni)

Loganovac

Plin ne miriše nikako. Dodaje mu se etil-merkaptan da bi se moglo osetiti prisustvo u vazduhu. Volim miris benzina (nesagorelog). Ne volim njegovu cenu.
Inače, i ja sam dovoljno mator da se sećam kako je i '74 godine TNG na pumpi kod Pančevca koštao oko 50% od cene benzina. I o tome sam pisao. Moj ćale je takođe živi svedok, on je tada prelazio 1000km nedeljno i stajao u redu sa beogradskim taksistima na pomenutoj pumpi. A ja sam ugradio uređaj u trenutku kad je TNG koštao 28 a benzin 82 dinara. Kakav je to tek bio trend? Sad se sve vratilo na odnos koji će se još dugo vremena zadržati. Oko 50%.
Jeste, naveliko smo pričali o različitim odnosima propan/butan u smeši, ali toj priči treba dati dimenziju i težinu u valuti plaćanja. Kakav god da je odnos, od čistog propana do čistog butana, računica kaže da se potrošnja može razlikovati za maksimalno petaestak procenata i ne ugrožava bitno neuporedivu prednost TNG-a kao energenta nad benzinom. A podsetiću pažljive čitaoce Foruma da smo imali prijavljene slučajeve velike razlike u potrošnji benzina u zavisnosti od kvaliteta (ne znam grčki, nemački, austrijski u odnosu na domaći). Da li je onda bitno da se u  menzuri nađe u mrvicu tačno onoliko goriva koliko si platio? Uostalom, sećam se i priče o baždarenju uređaja na OMV pumpama ispod tačne mere ali u zakonskim granicama...

TNG nema alternativu!
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Ok.Samo ako preovlada takav stav onda ne očekujte da pojeftini.Naprotiv.

Keka

To vazi za sva goriva, ne samo TNG.

Zapravo za sve artikle u prodaji, ne samo goriva.
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


hobbista

Po trenutnim cenama, za voznju po gradu mene izadje na 100 km oko 1.3€ jeftinija voznja na TNG (odbio sam i cenu servisa TNG uredjaja).
Nije bas neka razlika. Medjutim ako se voze duze relacije, dolazi do znacajnije ustede, jer se drasticno smanjuje potrosnja BMB/100km.

Cena TNG je sada 55% od cene BMB, a cesto je bila ispod 50% (mada mislim da su ta vremena zavrsena).

Cinjenica je da za prosecnog korisnika trenutno i nema neke racunice za ugradnju TNG-a u garantnom roku  :ne:
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

Nisam nikada imao gasni uredjaj pa ne mogu ni pricati TNG-u i ustedi, ali sudeci po postovima koje citam po ovoj temi pogotovo kolege @hibernacija, koji je na zalost imao lose iskustvo, do sada, sa TNG uredjajem, da nekazem da se kaje, smatram da vozaci koji u proseku prelaze 7-8000 km. godisnje, a medju njima sam i ja, nemaju racuna za ugradnjom uredjaja. Pogotovo sad kada cujem da je usteda na 100km samo oko 150 dinara.

Sa ovim trendovima porasta cena i konstantnog pada standarda, vidim ja da ce mo se sve manje voziti i na benzin a i na gas.  :(

hobbista

Naznacio sam da se odnosi na gradsku voznju! Po gradu potrosim oko 1,5 lit BMB na 100 km.
Do Grcke i nazad potrosim ukupno oko 3-4 lit BMB za 1.500 km :D
Postao sam Kalif umesto Kalifa  :D

zac

A ja od tih 7-8000 imam 6500 km. gradske voznje.   :banghead:  i ne bas tesku nogu na gasu  :D

Dejan

I ja sam se dosta lomio da li da ugradjujem TNG, 1000 evra razlike u ceni, prelazim oko 15000 godišnje. Ono što me je prelomilo je mogućnost alternative. Ja sam se navozao ranih 90-tih zahvaljujući plinskom uređaju. U Ovču po boce, pa onda pretakalica (nije se imalo za teretanu, a pretakanje je odlična vežba, naročito zimi) i teraj. Da li bi nekog iznenadilo da ponovo dođe do nestašice benzina? Mislim, nadam se da neće, ali ima ona o zmiji i gušteru.

gile

Citat: Loganovac poslato 22.03.2012. - 16:13

TNG nema alternativu!

Metan.
Kolega vizi Ibicu na metan i za 900din predje 350 km

Keka

Cena ugradnje, cena odrzavanja, atest boca, pumpe koje prodaju CNG?
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


Loganovac

Masa uređaja? Pa zar sam da se vozim, da ne mogu ni stoperku da primim?  :hihi:

Za metan priznajem samo varijantu fabričke (bukvalno) ugradnje.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.