TNG i prosečna potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Veterinar

Citat: slavko_bgd poslato 14.06.2024. - 15:35Da li je još neko primetio uvećanu potrošnju tng-a u poslednjih 10-14 dana, bez promene performansi motora, u istim ili približno istim uslovima vožnje? Oko 1 do 1,5L više?

U poslednjih, recimo, mesec i po, uz nekoliko resetovanja prosecne potrosnje/ kilometraze, prosek mi je visi nego pre. E, sad, iskljucio sam cak deonice gde sam zurio autoputem, ponovio reset zbog klima uređaja, resetovao kako bih video sta se desava sa uobicajenim prosekom. Zašto? Zato sto mi je postalo već nekako uobičajeno da se prosek na displeju vrti oko 8.6 i slicno, a u poslednja dva meseca ne ide ispod 9.3 (obicno je između 9.3 i 9.9). Racunano po sistemu pun-prazan za 55000 km je prosek bio ispod 8, sada je, 8.7.
 Zbog cena plina, normalnog ponašanja u voznji i raznih faktora koji uticu na potrošnju nisam se odlucio da pisem uopste o tome, a svaki dan pomislim kako je potrosnja visa desetak posto. Svaki dan.

Andrix

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Zoran

Google kaže da je ljetni plin (Butan) kaloričniji bar 10% po litru od Propana koji se preferira zimi..?
Sam svoj gazda - vazda.

slavko_bgd

I pritom je nešto jeftiniji od propana, što bi značilo da nam automobili tokom leta bolje idu i troše manje. 
Vidim da nisam jedini koji je primetio ovu pojavu. 
Hvala svima još jednom što ste podelili svoja iskustva.

Mare

Juče ujutru išao za BG, autoputem, potrošnja bila oko 7, bez klime.
Jutros se vratio iz BGa za Sm preko sela i potrošnja pala na 6.5 litara sa laganom klimom i sam u kolima. Deluje mi za sad da je sve ok.

LeNgenda

Da definitivno potvrdim, potrošnja plina skoro 12 litara u odnosu na uobičajenih 10 litara.

Nešto su zeznuli.

Ako neko zna da li je remont pančevačke rafinerije završen i ako jeste, da li odande dolazi TNG.

Izgleda da su ga opravili, svaka im čast.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Ljuba82


Generalno mi je poslednje godine povećana potrošnja za litar u proseku, iako mi je celu deceniju bila 10l i zimi i leti (logično zimi potroši više benzina dok prebaci). Onda poslednjih mesec dana još za litar, troši 12 u gradu sada! Uglavnom sipam na MOL-u ili OMV-u, na 3, 4 pumpe u gradu, mada se desi na nekom putu i na drugom mestu, sve isto, tako da je isključen faktor pojedinačne kompanije ili stanice.

Nekako sam to vezivao za promenjene uslove eksploatacije u ove dve godine, ali me ovo već zabrinulo, pa sam se i javio našem drugaru Slavku i pre nego što je ovde počelo da se piše o ovome. Svakako mi uskoro sledi redovna zamena filtera, pa sam poželeo da se pogleda ozbiljnije sistem, ali evo vidim da je dosta masovna pojava.

nik

Da se i ja zapljunem. Definitivno se nešto dešava u poslednjih mesec dana sa kvalitetom plina. Sipao jutros, rekordna potrošnja od kako beležim u Špritmonitoru.  Nije bilo značajnijih odstupanja od rutinskih deonica (pos'o-kuća).
Moze se videti na linku ispod.

Andrix

Da li plin dolazi sa istog izvora na svim pumpama ?? Meni se povecala potrosnja zato sto zena vozi na kracim relacijama, tako da ne mogu tacno da odredim potrosnju.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Mare

Ima malo i do vrućine.
Ali ne toliko da potrošnja bude viša za skoro ceo litar u proteklih 20 dana.


Poslednje punjenje - stalo 42 litre. Ok zimi da stane više, ali leti???

Andrix

Ma zimi trosi manje jer se kasnije prebaci na plin a i valjda je bogatitija zimi smesa.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari