TNG i prosečna potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Andrix

Meni je ustaljeno oko 9-10 grad, auto put oko 8, magistrala i manje-malo njom vozim.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Isto kao i kod mene, isti uslovi vožnje a motor 4 cilindra, 116KS, 1700ccm i 5-stepeni manuelni menjač... to je to.
U suštini bez potrebe plaćam skuplju registraciju i osiguranje zbog snage i kubikaže motora.
Dobra je priča plin jer mi je 2023 godine na pređenih bliz 16000km kad odbijem novac za potrošeni benzin i izračunam na osnovu prosečne cene benzina ( 178rsd), prosečne potrošnje benzina pre ugradnje plina (8,41/100km) i novca potrošenog na plin + benzin + filtere ostalo blizu 690€ na razlici u troškovima goriva.
Smisao plina je voziti, voziti, voziti i voziti auto. Isto važi i za dizel i za metan.

Andrix

Ja sam na Loganu 1, da bih zadrzao fabr.garanciju dao 1500 e za naknadnu udradnju plina, sada je novi Logan samo 600 e skuplji i to se na razliku goriva isplati veoma brzo.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Da, to je izuzetno dobra ponuda za fabrički tng uređaj. 

Tad kada je bila ta cena naknadno ugrađenog tng uređaja za vas sa novim Loganima, benzin je bio 52din/lit a plin 19din/lit. 

Mene je ugradnja u tadašnje moje automobile koštala oko 150€, 3-4 piva i jedno popodne posle posla.
Atest je bio 20€ i završavao se lako kao lekarski za B kategoriju. 

Eh...vreme kada sam se najslađe vozio na tng.


slavko_bgd

Da li je još neko primetio uvećanu potrošnju tng-a u poslednjih 10-14 dana, bez promene performansi motora, u istim ili približno istim uslovima vožnje? Oko 1 do 1,5L više? I da, ne smrdi nigde gas i nema curenja, proverio sam sve što sam mogao vrlo detaljno...

Mare

Ja jesam. Upravo tako, poslednja 4 punjenja nije ispod 7.5 litara.

Bilo nas 4-5 u autu, klima radila pun gas, ponekad i čeoni vetar. Ali ne uvek.

Pre dva dana ujutru od SM do BG prosek bio 6.5, da bi danas pred punjenje bio , po povratku iz Beograda prosek bio 8.

LeNgenda

Mislim da mi je potrošnja ista, 10 litara, ali je prosečna brzina veća, npr. 32 kmh umesto 24-25 kmh, tako da po tome mogu da zaključim da ide više plina, a tempo mi nije toliko strogo gradski.

Ako mi kažete kako da izmenim podatke o autu, pisaće da je u pitanju 1.6 16v.
Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

Andrix

Ja provalio da mi u gradu bord pokazuje za 0.2 l vise nego kad napunim.Sto bi bilo to to.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Hvala svima. 
Večeras sam uterao auto u garažu i proverio pritiske u gumama. Sve četiri od 1.5 do 1.6 bar. 
Pritom, na oko se ne vidi da je i jedna ispustila toliko. 
Doduvano na 2.1bar sve četiri pa ću pratiti i javljam se za nedelju-dve. 

Andrix

Nije tema za gume ali menja se pritisak u istim kad temp osciluje za 10-tak stepeni.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Tema je potrošnja gasa (goriva), a ona može veoma da zavisi od pritiska u gumama. Znamo recimo da Zoki pumpa na 2.5 bara. Ja ipak pretpostavljam udobnu vožnju potrošnji pa smanjim pritisak u gumama, u takvim uslovima vozim auto. Dopumpam kad krenem na duži put.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Mare

A potrošnja plina je baš osetljiva na promene režima i uslova vožnje.
Dizelom i benzinom digneš potrošnju, ali je i spustiš. Sa plinom je zakucaš, a prosek padne teško.  :)


Andrix

Ako niste primetili na bordu, sto je punija boca to brze menja prikaz proseka, a sto se duze vozi /sa istom bocom/ sporije/teze menja prosek. Ja sam jedino vidno smanjio prosek kad sam sa gradske voznje izvezao na magistralu, mala brzina sa najvecim prenosom. Kad napunim bocu, od pumpe do kuce /oko 3 km/ nabije i 13 l/100, a dalje posle 10-tak km po gradu obori na 9...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

slavko_bgd

Ne merim po bordu, beležim sipanja i računam prazan-prazan. Obzirom da imam jako mali rezervoar, praktično svako sipanje je pun-prazan. Videćemo kad spržim bar 2 rezervoara da li se nešto promenilo u stvarnoj prosečnoj potrošnji ili postoji neki drugi uzrok koji još treba otkriti i eventualno otkloniti. I apsolutno je tačno ovo što si napisao: što je veći pređeni put između dva resetovanja BC-a to se svaka stvarna promena potrošnje goriva manje vidi u prosečnoj potrošnji. Isto je i sa električnim vozilima kad se gleda prosečna potrošnja u kWh/100km. 

Andrix

Pa kad nema trenutnu potrosnju. A nju sam dobijao kada sam resetovao km ili prosek, pa po trenutnoj brzini izbaci...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari