Sandero - potrošnja

prethodna tema - sledeća tema

Zoran

Stanje goriva u rezervoaru se može očitati u litrima dok vozilo stoji. Pametno je mjeriti uvijek na istom mjestu jer je  veliko odstupanje uslijed nagiba terena...
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

:suicide:


... a onda istočiš to gorivo iz rezervoara i izmeriš - kad ono tri litra više ili možda tri manje...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Ovako se to radi. Očitaš stanje i poništiš kilometražu i kreneš na put. Svako sipanje bilježiš. Pred kraj puta gledaj otprilike da imaš goriva kao i na početku testa. Staneš na isto mjesto i očitaš. Ne interesuje te stvarno stanje u rezervaru nego koliko si litara potrošio  :wave:.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Što jes' - jes'. Ovo jeste najbolji način da od vrlo nepreciznog merača vidiš neku vajdu.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Mislim da gledanje potrosnje po bordu nije bas tacno, ja ga nemam ali na sluzbenom puntu i fabiji laze za oko 1.5 l. Mislim na prosek potrosnje po predjenom putu. U fabiji kad se stoji cak pise 0.5 l/h, pa opet nije to to
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

narednik

Sandero 1.2, star 5 meseci, ukupno predjeno 1750 km, prosečna potrošnja 7,3 l.
Uslovi:
- 4 vožnje na relaciji Valjevo - Beograd /ukupno oko 800 km/
- ostalo gradska vožnja na relacijama od 2 do 4 km.

Loganovac

U tim uslovima jako dobar rezultat.  :to:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Andrix

Da malo razlozimo racun, otprilike bi znacilo da ako je na otvorenom trosio oko 6 l/100 u gradu bi bilo oko 8.4 l/100, sto nije malo za grad i moju nameru da kupim ovaj auto.
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Keka

Opet je manje nego sto trosi 1.4 ili 1.6 u gradu, narocito na kratkim relacijama.

Sa druge strane, kolika je razlika u gradskoj voznji u Valjevu u odnosu na Beograd?
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


kiconix

Veeeeeeelikaaaaaa.

Mada mislim da je to sasvim korektna potrošnja.

VaskezNS

Citat: hibernacija poslato 14.04.2013. - 18:55
Da malo razlozimo racun, otprilike bi znacilo da ako je na otvorenom trosio oko 6 l/100 u gradu bi bilo oko 8.4 l/100, sto nije malo za grad i moju nameru da kupim ovaj auto.

Diskutabilno...vožnja na otvorenom u smislu njenog značenja je svima jasna - zagrejan motor, IV/V brzina, 80-120km/h, i tako "klackaš" ponekad i satima.
Gradska vožnja, sa druge strane, posebno na kratkim relacijama (kao što reče narednik) od 2-4Km, ne znači samo često šaltanje i promene brzine, već pre svega - vožnju nezagrejanog motora odnosno "pod saugom". I kad sve to saberete možete reći i da ste prešli 500km u "gradskoj vožnji", a svih 500km pod saugom. Tu nema potrošnje mnogo ispod 9L/100km. Zato je naredniku računica takva - pola-pola (otvoreno/grad) daje 7,3L. Ako je na otvorenom trošio oko 6, a u gradu oko 9, prosečnu smo "našli" upravo tu negde na oko 7,5.

Drugu vrstu, možda i pravu za procenu gradske vožnje bi mogli da daju taksisti, koji ne voze stalno samo nezagrejan motor, i koji u gradu mogu dnevno da pređu par stotina km. Oni međutim, većinom koriste gas pa je šansa da dobijemo kvalitetnu info o "benzinskoj" potrošnji još manja.  :ne:
Ovo je mesto za sLogan ;-)

Loganovac

#506
Citat: kiconix poslato 14.04.2013. - 23:44
Veeeeeeelikaaaaaa.

A kolika je razlika u gradskoj vožnji u Beogradu i Beogradu?


Veeeeeelikaaaaa.


Nikad lepšu "gradsku vožnju" nisam imao od onih nekoliko prolazaka u poslednje vreme sa Konjarnika preko Gazele do Zemuna, sve sama gradska vožnja  :hihi1: , prosek oko 6.5L TNG/100km. S druge strane, od Brankovog mosta do Slavije putovao sam par puta preko 15 minuta, brže bih pešaka stigao, prosek 14L TNG/100km. Sve je to isti grad, glavni grad, Beograd  :cool:
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

saša61beograd

Potvrđujem oba prethodna posta!Gradska vožnja je vrlo relativan i rastegljiv pojam,toliko da nikakav zaključak o konačnoj potrošnji ne vredi.
Dao bih primer Užica:strme,uske ulice,zakrčene pešacima,parkiranim automobilima;ko tamo troši manje od 15 l benzina taj mora da vozi skuter.Doći tamo da treće brzine je nemoguće.Za njih su beogradske gužve relaksacija.

Andrix

Ja kada pricam o gradskoj voznji mislim na BG, a za druge postove itekako gledam ko je odakle, cak ni sve relacije po BG nisu iste sto se guzvi tice...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Max28

Mene konkretno zanima kako fabrike testiraju svoja vozila i na osnovu cega oni stavljaju svoju prosecnu potrosnju.
Na primer za gradsku voznju - nije isto ako vozis kroz Beograd, Pancevo ili npr Pariz. Razlika u gustini saobracaja, semafora, pesackih prelaza, zona skole,... i drugih faktora, se razlikuje od grada do grada. Tako da ako Francuzi testiraju Reno u Parizu u gradskoj voznji, ne znaci da ce taj auto isto toliko trositi i u Beogradu ili Novom Sadu.
Pogotovo mi je interesantno kako mere vangradsku potrosnju. Dali to oni izadju na neki autoput, pa voze 100 km u cugu, i na osnovu toga odrede potrosnju ? Inaca, tesko ce naci neki put od 100km a da usput nema nijedno naselje/selo, gde mora da se smanji brzina ili zaustavi na semaforu.
Negde sam procitao da crtice na delu koji pokazuje kolicinu goriva, ne pokazuju isto tj. da rezervoar od 50l kad se podeli na tih 10 crtica, ispadne da je jedna crtica 5l.
Ja sam pre neki dan sa rezervoarom punim sa 7 crtica, presao 135 km i pala mi je samo jedna crtica - sto znaci da sam presao 135 km sa 5 l benzina. To bi bila extra potrosnja i za neki dizelas a ne za nase benzince. Ince, desava mi se da kad imam samo 4 ili 5 crtica, da predjem 70-90 km sa jednom crticom. Vrlo cudno.