Ulje u motoru i interval zamene

prethodna tema - sledeća tema

Loganovac

... iliti jedan ćevap na hiljadu kilometara...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

 :Smiley: ,mislio sam na povećanu potrošnju 1l/ 1000 km. To bi za moju kilometražu godišnje bilo 50 x 20 =1000 ćevapa.
Sam svoj gazda - vazda.

Loganovac

Pa dobro Zoki, valjda sa tih 50.000km napraviš odgovarajući promet, ne vozikaš se iz besa. Dakle opet dođe jedan ćevap na stotinu poklopaca za šahtove?  :D

Većina članova ne doliva ulje do zamene, ili dolije pola litra (10 ćevapa). Za to vreme potroši samo goriva za najmanje 1000 maraka. A može za istu kilometražu da potroši i 1500 maraka ako malo više gazi papučicu gasa. Koliko je to ćevapa? Ne može svuda da se uštedi. Večeraš lepo u kafani tih 20 ćevapa, legneš u krevet i računaš koliko bi kilometra uštedeo da si pojeo paštetu? Ido begaj, pa jednom se živi...
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Sve si ti u pravu  :ziveli: .
Ja sam napisao da je ulje skupo.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Jbt Zoki, pa ulje nikad jeftinije.

Zoran

#995
Kićo i ti si u pravu. Zadnjih godinu dvije stalno neko prodaje ulje po nekim niskim cijenama. Dugo vremena je bio standard preko 7 Eura (30 ćevapa ) za sintetiku. Sreća izgleda da je to prošlost.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Ne znam, nikad nista nisam merio u cevapima.  :ne:

saša61beograd

Ko prelazi oko 12.000 km godišnje i troši oko 6,5 litara potroši za gorivo i registraciju skoro 150.000 dinara.A za tri litra ulja da oko 2000 dinara,znači manje od 1,5 % troškova (troškovi podmazivanja su 1-2%  oduvek bili).
Drugim rečima,proterate kroz auspuh i date državi stado svinja i goveda,a sekirate se oko nekoliko ćevapa.

bugi

Neznam za vas, al meni primamljiva ova ponuda 30kom. Za 7 evra😊

MitarMrgulic

Danas, nakon 11 mjeseci eksploatacije i oko 9500 km predjenih, pogledao sam ulje na šipku.

Nalazi se na oko 2/3 između min i max prema maxu, uglavnom, nije bilo znatne potrošnje. Emulzija, tzv."majoneza" je prisutna, zbog puno vožnje nezagrijanim motorom na kratkim relacijama (ovo se ne može izbjeći, jer mi je do posla cca 5-6 km, odnosno 20-ak min gradske vožnje, taman se auto ugrije, a ja stigao).

Za oko mjesec, bit će mali servis, pa ću napisati šta i kako je kod nas u BiH za 1,0 Sce.

saša61beograd

Dešava se "majonez",tu i tamo,ali ja bih obavezno tražio objašnjenje u servisu.

Andrix

Stiglo vreme za servis, pa lagano u potragu za ulima...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

saša61beograd

#1002
Takođe,meni proradio uslovni reflex da pomislim na zamenu ulja čim se istopi sneg.Verovatno neću opet sipati Nisotec,mada mu ništa ne fali.Razlozi su razni,pa i geopolitički (imam pravo da rezonujem kako hoću dok god nije zaprećena kazna zatvora).Neću Nisotec jer nema nijedno važeće odobrenje.Sajt im je jadan i na njemu nema preporuke koje ulje izabrati,nekad je bilo,zašto su ga izbacili,to oni znaju.Gledao sam (navodim kao primer) MOL-ov prikaz njihovih ulja i tamo video kako se brine o potrošaču i kako ozbiljne firme rade.MOL nije veći od Gazproma,ali radi evropski,a ja još uvek mislim i želim da živim u Evropi.
Verovatno ću sipati Shell hx8 5w40 ili ću se vratiti na Total/ELF.
Total/ELF je od skoro počeo da numeriše svaku kanticu rednim brojem i uz nekoliko drugih podataka mogu biti siguran u originalnost (ovo povodom prošlogodišnje rasprave na forumu o originalnosti njihovih ulja).
Dakle Nisotec je dobro odradio od prošle godine i meni i drugim forumašima.Da li je isto tako dobar i ove godine,to ja ne znam.Da neko relevantan i neutralan to potvrdi zvaničnim odobrenjem,ponovo bih ga sipao.Ovako neću.

Turbo

Probaj FAM,ja sipo i ne vidim da je ista losiji od Shell-a ili drugih
poznatih brendova.Cak mi se cini da je pitkiji. :ziveli:   :D :D :D

Zoran

FAM bar ima sijaset odobrenja.
Sam svoj gazda - vazda.