Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
17 (38.6%)
nedelju dana
4 (9.1%)
mesec dana
10 (22.7%)
godinu dana
5 (11.4%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (18.2%)

Ukupno glasova: 44

boban66

Citat: Zoran poslato 24.01.2012. - 19:40
Ja čepove ne skidam prilikom punjenja - što smatram svojom greškom. Kada skinete čep imate priliku zaviriti šta se dešava u samom akumulatoru. Alternator u pravilu dopunjava ispravan akumulator (jer je uspio pokrenuti motor) a punjačom se pune napola crknuti akumulatori (koji ne mogu pokrenuti motor).
Zbog jedne takve greške sutra idem da kupim  ćaletu  akumulator od 97Ah. Hladno vreme , aku  u garaži i ajde da ga dopunim. Punio sam ga nekih 8h i  struja punjenja je pala na 1,5A  a onda naglo skočila na max 6A. Isključim punjač i sačekam da prestane cvrčanje iz akumulatora i otvorim čepove. Prazno!! dolio sam čitav litar destilovane vode i ponovo ga dopunio ali džabe ima veliku struju samo pražnjenja, za 2h se izprazni na 10.3V iako je dopunjen i napon je bio 13.6V. Sada ću da puknem za nekih 9000 din. Jeste da je bio star 5 godina i Black horse ali siguran sam da je mogao još da tera samo da sam proverio nivo elektrolita.
Sada sam na nekim sajtovima video da se ne održavaju samo oni akumulatori koji su hermetički zatvoreni , svi ostali koji imaju čepove moraju se kontrolisati 1-2 puta godišnje i doliti destilovana voda da ogrezne ćelije za nekih 3-5mm. Normalno pod održavanjem nisam mislio stanje klema i stubića na akumulatoru, to se radi kod svih tipova akumulatora.
Ko sebe osudi, služi doživotnu robiju.

Andrix

Dok mi i dalje nisanimo po rupama, ima li vode i koliko dosuti, ljudi u svetu koriste akku sa gelom, dok radi/radi kad crkne bacis kupis nov i vozi.Naravno mi smo cak i navikli na tako nesto, ne bi bilo zanimljivo da se nema sta raditi...A opet gde je ono vreme kad sam vikendom sa caletom gledao nivo vode u Trepcinom akku od 90 ah koji je u ladi 1.2 preziveo vise od 15 god....
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

silent

Koliko sam shvatio, na ovom Rombat akumulatoru se mora otvoriti svaka ćelija i po potrebi dopuniti, jer nisu u sistemu spojenih sudova?
Ali, kako onda rešiti problem (makar se kod mene javio) premekanih čepova na akumulatoru? Ja sam jedan skoro potpuno uništio špicastim kleštima (iako sam bio pažljiv) prilikom provere. Dalje nisam ni otvarao...

Andrix

Pazljivije odvrci, i ja sam ih sve malo deformisao ali su upotrabljivi
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari

Loganovac

Citat: silent poslato 07.03.2012. - 11:55
Koliko sam shvatio, na ovom Rombat akumulatoru se mora otvoriti svaka ćelija i po potrebi dopuniti, jer nisu u sistemu spojenih sudova?

Na svim akumulatorima je tako. Ćelije moraju da budu razdvojene, poklopci ne moraju.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

krle

 Za otvaranje čepova na akumulatoru koristim  kovanicu   od 2 dinara.   

Ayrton

Znaćeš ko si ako vodu nosiš!

krle

Onog pokojnog kojeg sam imao, da.

Veterinar

Verovatno je drugaciji cep.  :ne: Ja sam Rombija jutros stavio na punjac i bio je u zelenom, ali anlaser nije mogao da pokrene. Moj Rombi je nakon sest punih godina i 157000 km zavrsio karijeru.   :pop:  "Lampica" je zelena i dalje. Mozda bi potrajao jos neko vreme, ali pet nedelja je proveo u hodniku zgrade.  :ne:

Sir Oliver

Imaš pošten komšiluk.

I moj brat je sa'ranio akumulator koji jeste bio star, ali je mogao da mu pretera do sledeće zime. Uključio ga čovek na punjač pa posle nekog vremena puši iz njega kao iz toplane. Ništa kontrola ćelija, niti ne daj bože dolivanje destilovane. Za kaznu je morao da kupi Silver Vartu 74Ah za oko 100 jura.
Ako već sami održavamo baterije, trebalo bi isparavno to raditi. Ko ne zna, neka se raspita, nije sramota!
P.S. Svaki servis akumulatora puni akum. uslužno. Do 97Ah je oko 300-400 dinara, zavisi kako gde klepe. Jedna od prednosti je ta, što oni imaju mogućnosti i znanja da ga vrate na fabričke parametre.
I drink to make other people more interesting.

Vladimir

Necro post...

Pored Logana, imam kamion, viljuskar i Zastavu Skalu 55 sa cijim akumulatorima zimi imam dosta problema.
Cim malo zahladi a ja ih ne koristim neko vreme akumulatori se isprazne i nema sanse da startuju.
Naravno, to se obicno desi kad mi je kamion ili viljuskar potreban i onda slede veliki problemi da se vozilo upali.
Doduse, i akumulatori nisu neki kvalitet, tako da skoro svake zime kupujem bar po jedan nov akumulator.
Imam punjac RUL, nase proizvodnje, ali nikako nisam zadovoljan kako radi-imam utisak da ne napuni dovoljno akumulator.
Odlucio sam da kupim kvalitetan punjac, i posle malo surfovanja forumima a i posle saveta ljudi koji se razumeju u materiju, izbor je pao na svedski CTEK i model MXS 5.0
http://www.ctek.com/int/en/chargers/MXS%205.0
Moze da se kupi kod nas, kosta 105 evra, ali sam ga ja preko sestre kupio na francuskom Amazonu za 76 evra.
Danas mi je stigao, taman na vreme da ga isprobam na jednom problematicnom akumulatoru.
Odlike ovog punjaca su da je vodootporan, da pored punjenja vrsi i regeneraciju i desulfatizaciju akumulatora, a i zgodno je sto zimi moze da se poveze na vozilo koje se ne koristi i on preuzima na sebe da sam malo prazni i dopunjava akumulator, tako da on bude spreman za rad iako se dugo ne koristi.
Evo i par slika:



zac

Kako vrsi desulfatizaciju?
Koliko znam, punjac da bi mogao da napuni skroz akumulator, treba da bude bar 10% kapaciteta akumulatora....znaci punjac od 5A je predvidjen za akumulatore do 50-55Ah.... Mislim da za kamionski akumulator ce ovaj mali elektronski punjac biti slab... ili za elektronce to ne vazi???   :ne:

Zoran

Sam svoj gazda - vazda.

Vladimir

Ovaj model puni akumulatore do 110 Ah, a moji akumulatori na kamionu su po 97Ah, tako da je za moje potrebe ok.
@ žac

Ovaj model radi u 8 faza, a prva od njih je desulfatizacija.
Imas na linku u mom postu da skines detaljno uputsvo, i tu ti je naveden proces rada, da ja sad ne c/p ovde.

roolet

ja imam taj rul-ov koji ne vredi nista, koristim ga za pokretanje raznja, kupio sam einhel-ov veliki crveni koji puni i aku od 100 ah, ovaj rulov je iskakao na toj snazi