Odrzavanje akumulatora

prethodna tema - sledeća tema

Kada ste poslednji put prekontrolisali stanje akumulatora

ne sećam se
17 (38.6%)
nedelju dana
4 (9.1%)
mesec dana
10 (22.7%)
godinu dana
5 (11.4%)
kontrolišem kad neće da upali
8 (18.2%)

Ukupno glasova: 44

Loganovac

Mislim da ovo nije mesto za rasprave o teoriji električnih kola i merenja. Reći ću toliko da razlika postoji, ali ne bitna. Isto kao što postoje različite vrste alternatora, tako postoje i različite vrste punjača akumulatora. Zoran je verovatno mislio na standardni monofazni punjač sa jednim diodnim mostom koji generiše pulsirajući talasni oblik napona, jednostrano usmerenu sinusoidu maksimalnog napona brujanja, dok su alternatori najčešće trofazni generatori sa trofaznim usmeračkim mostom, pa je napon bruma daleko smanjen. Međutim, s jedne strane alternatori su optimizovani oblikom polova da bi svaki pojedini namotaj proizveo talasni oblik što sličniji pravougaonom impulsu, ali s druge strane postoje i trofazni usmerački mostovi u punjačima i eventualno dodatno peglanje napona kondenzatorom u međukolu. Dakle, da bi se analizirale greške potrebno je definisati posmatrani sistem. Dodaću još i to da su standardni unimeri baždareni tako da mere efektivnu (srednju kvadratnu) vrednost sinusnog napona mrežne frekvencije, na ostalim talasnim oblicima prave veće greške, ali da su dovoljno dobri za merenje punjenja akumulatora. I tu postoje veoma napredni, mikroprocesorski merni uređaji, takozvani True RMS multimetri koji sa velikom preciznošću mogu da izmere efektivnu vrednost napona različitih, i veoma kompleksnih, talasnih oblika u širokom spektru učestanosti.
Okolnost: kipuća voda - krompir omekša ali jaje otvrdne.
Dakle, ne žalite se na okolnosti već razmislite od čega ste napravljeni.

Zoran

Loganovac - hvala za odgovor, baš me to interesovalo  :wave:
Sam svoj gazda - vazda.

Keka

I ja sam sve razumeo.  :ziveli:
Valjda mogu i ja jednom u zivotu da budem svaki dan pijan!


zac


Veterinar

Nakon 156000 i punih sest godina bez garaze otvorio sam treci put celije. Ukupno je stalo oko 1.5 dl u svih sest celija, akumulator se punio oko pet sati i spakovan je u ormar, gde ce biti dok se dizne ne srede.

Ljota

#200
U autu je fabricki akumulator(2005god.). Garazu nemam samo nastresnicu kao zastitu od sunca, kise i snega. :write: Akumulator je stalno u kolima.Pali kao mina! :dobro: A dokle ce tako, ne znam? :conf:

bane

Gotov je.... posle 8godina (na njemu stoji datum 2004), zavrsio je pricu. koji predlazete za zamenu

saša61beograd

Reci ti nama koji je taj što radi 8 god. pa da ga svi kupimo.
Inače savet za kupovinu akumulatora je jednostavan:isti ili veći (Ah), najskuplji i star do 2 meseca!

Zoran

Top - La, crvena je solidan izbor. Traje dugo a ne crkava iznenada... :wave:
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

http://www.batterycentar.rs/

Proveri cene, jeftinije neces naci.
Mozes ih pozvati i telefonom i pitati za misljenje.

bane

Citat: saša61beograd poslato 18.02.2012. - 18:00
Reci ti nama koji je taj što radi 8 god. pa da ga svi kupimo.
Inače savet za kupovinu akumulatora je jednostavan:isti ili veći (Ah), najskuplji i star do 2 meseca!

Rombat akumulator kao i na svim automobilima koji su prodati kod nas (bar tih godina2005.2006....

saša61beograd

Pažnja,u Batery centru u Tošinom bunaru su mi u januaru 2012.nudili Black horsa iz jula 2011.A cena jeste bila par stotina din. niža,plus otkup starog.

bane

white horse 60Ah u beogumi kod gazele 6000 dinara

zac

Da desavalo mi se da prazan akumulator dopunim destilovanom vodom i stavim na punjac.
Akumulator je posle toga, "ziveo" jos jedno, godinu ipo.   :wave:

Andrix

pa i obaj fabricki bih rekao da se ne odrzava ali sam skinuo nalepnicu, plasticnu traku povadio cepove i dolio vodu....ali neki i nemaju cepove pa ih i ne mozes dopuniti..
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari