Kupovina nove Dacije

prethodna tema - sledeća tema

papicdu1

sve skupa kad pogledam,debelo precenjeno ,,auto,,

dekiv68


zaki

Slažem se da je precenjen, ali za 12ke šta novo uzeti, a sve će biti skuplje i skuplje. Gledao Hjundaia, i20 em skuplji, em ne izaziva mi nikakve emocije isto kao i kia posebno što mi je ostao nejasan njihov metod prodaje kao i utisak da ih zabole ona stvar da li će nekome prodati to što prodaju. Skoro se vozio u novom Tipu, ebote moj Punto ima više prostora unutra. Fiat 500L em mi neodgovara veličinom mojim potrebama, em je ružan, pre bih kupio Multiplu da je još prave. I to je to, sto puta sam rekao da neću pa onda sebe uhvatim da ga gledam na YouTube.
I tako jedno jutro po ko zna koji put uhvatim sebe da ga gledam, opsujem, nek ide život, sednem u kola pravo u salon i uplatim kaparu. Isporuka za 5 meseci, gratis zimske gume.
nek ide život
:ziveli:

papicdu1

Ne znam šta reći,uspoređujem ga sa pandom 1,2 ,2007g..Koštala je 10keura nova i kud i kamo kvalitetnije napravljena.Nisu iste klase,kao Sandero je veći, bla bla.Gledam te recenzije,sve hvalospjevi koji su plaćeni ali malo.realnosti ne bi falilo .U biti je u svim prodajnim segmentima zavladalo to ludilo ili kako to nazvati

vm

da ne ispadne da sam negativac, evo par pozitivnih stvari i kako je isao proces izbora auta...

lista zahteva, argumentaacija/komentar

- nov auto
ne razumem se u automobile. moze da mi se uvali sta hocete i  koji god hocete krs ako ga malo usminkate -> polovni ne dolazi u obzir

- benzin
ne prelazim neku kilometrazu. dizel otpada (komplikovan motor, ako se nesto pokvari kostace boga oca) kao i gas (imam neracionalan sttah od gasa, u kuci nemmao nista na gas + zauzima korisni prostor + dodatno odrzavanje)

- klima, ako moze automatska

- dobra vozacko/suvozacko sediste

- dovoljno prostora za sedenje na zadnjoj klupi

- zakacaljke za decije sediste

- kada se sedne u auto da se ne udara glavom u krov
(ja 181 cm, supruga 179 + frizura)

- suprugina specijalna zelja 1: kada se spusti zastitnik od sunca da ima ogledalce. i na vozackom i na suvozackom mestu

- suprugina specijalna zelja 2: u prtljazniku da ima kukice sa strane da se kace kese/torbe za prodavnicu

- moja specijalna zelja 1: rastojanje od tla (klirens) da je pristojan
dva puta godisnje idem na seosko groblje da obidjem caleta, zadnjih 150 metara zenina fabija ne moze da prodje

- moja specijalna zelja 2: krovni nosaci
kada odem na groblje oko caleta sve zaraslo. treba i trimer da nosim. modularni krovni nosaci: pun pogodak

-sve to da ja mogu da platim
kredit ne dolazi u obzir, jednom sam ga imao i vise nikada


sve to gore nabrojano ima stepway, plus nesto sto me prijatno iznandilo, a nije bilo u fokusu:
- automatsko paljenje svetala dan/noc
- senzor za kisu

sta mi nedostaje: kamera za voznju u nazad. razgovor sa prodavccem na tu temu je izgledao ovako:
prodavac: gospodine, obicno ko kupuje taj nivo opreme dodaje i kameru za voznju u nazad
ja: da, to je odlicna stvar, ali je skupa
prodavac: da, skupa je
kraj razgovora na tu temu
da je rekao nesto kao: da skupa je, ali je vrlo korisno. evo, izaci cemo vam u susret i cenu cemo da snizimo za deset evra (ili: poklonicemo vam obaveznu opremu za auto (htina pomoc, sajla, trougao, prsluce) ili nesto trece - prodali bi mi i to, ali ne zele da se odreknu svoje marze

inace, stepway je bio tek treca opcija

prva je bila lada vesta cross. ima sve gore nabrojano a i jeftinija je.
dakle, posle trkeljisanja interneta: lada je prva opcija. ajd sad da obratim paznju po ulicama i da je vidim, nigde je nema, ne ova lada, nego lada uopste, zakljucak: servisna mreza nula. otpada

druga opcija fiat tipo cross
skuplji je od dacije, al ajd da mu damo sansu
grad je pun raznih tipova (mislim na marku auta)
odosmo do salona (zemun, kod bivse lakat krivine)
dobar dan - dobar dan
zainteresovani smo za tipo cross, moze li da se vidi - ne moze, nema ga u salonu
al moze da se vidi bar tipo hatchback, valjda su slicni po dimenzijama - nema ni to
i tako otpade tipo, nije ni dobio sansu za detaljnu analizu (mada je otisao korak dalje od lade)

zaki

Što se tiče zadnje kamere samo letimičan pogled na Aliju govori koliko je to čudo tehnike skupo, nisam gledao sve ali ima i jeftinije. Ova dole ima i one linije za korigovanje putanje.


Zoran

Na Sajtu Dacia hr, ima 34 nove neprodate Dacie? Nekako mi se ovo ne uklapa u priču o nedostatku čipova i čekanju godinu dana? :ces:.
Sam svoj gazda - vazda.

Veterinar

#337
Ili u RH trenutno ima procentualno vise ljudi koji kažu :"Ne želim da kupim takav auto po takvoj ceni."   :ne: Ne znam koji su modeli u pitanju, treba znati da se tamo pazari i običan Sandero

Izmena: Sad sam video. Sunce zarko, to su mahom Stepway modeli za oko 17500 evra. Ne bih to pazario.

bocca

Pa i u Srbiji, samo oglašenih na polovnim automobilima, ima oko 800 novih a neprodatih kola. Par desetina njih su pravljeni i pre 2021. godine. Pa onda kao fabrike ne stižu da naprave... Možda za evropskog kupca! Ima i Dačija iz 2020. Stoje u salonu ali prodavac ne spušta cenu. A sutra je već 2022.

Veterinar

U mojoj glavi je to pucanje trgovca. Kupac uvek ima alternativu. Vihor mi je jednom rekao :"Kad već mogu, što da ne budem prvi ko je prdnuo u sedište?". Sto da ne? Svakako sam za to, ako su takve prilike. Ipak, danas biram alternativu, dobrog polovnjaka.

Capriolo

Citat: bocca poslato 06.12.2021. - 00:17
Pa i u Srbiji, samo oglašenih na polovnim automobilima, ima oko 800 novih a neprodatih kola. Par desetina njih su pravljeni i pre 2021. godine. Pa onda kao fabrike ne stižu da naprave... Možda za evropskog kupca! Ima i Dačija iz 2020. Stoje u salonu ali prodavac ne spušta cenu. A sutra je već 2022.

Pa, naravno da neće da (barem, ne javno) da snižavaju cene za nova salonska/lagerska kola koja su stara godinu-dve-tri, jer bi se tako rušila vrednost brenda, a to je dugoročno jako opasno za brend i politiku cena (pošto bi se mnogi potencijalni kupci uzdržavali i čekali takvo (uobičajeno) sniženje). Prodaće se to, kad-tad i u tišini. A ako ih i ne prodaju za oko dve godine, često se to od strane samog dilera registruje kao službeno i koristi se, a onda se proda kao polovnjak. Ali, da ide sa javno ponudjenim jakim popustom samo zato jer je u salonu staro dve godine – šanse nema.

kiconix

Mnogo se vi sekirate za auto kuce i brandove.
Sigurno se i oni sekiraju za nas.

Zoran

Paaa, kupovina auta je druga najveća investicija, odmah poslije kupovine stana. Zaslužuje analizu.
Sam svoj gazda - vazda.

saša61beograd

Citat: kiconix poslato 06.12.2021. - 11:05
Mnogo se vi sekirate za auto kuce i brandove.
Sigurno se i oni sekiraju za nas.
Ne sekiram se ja za njih,nego za sebe jer bih bar još jednom u životu da kupim nov auto.Zato moram njih (auto kuće i brendove) da držim pod kontrolom i da pazim da ne polude sasvim.Meni to nije teško,jednostavno ne kupujem kad je skupo.Mogu da vozim svoj stari auto,mogu da kupim polovan.A Reno i Dačija nemaju izbora,moraju da prodaju nove automobile  ili da se prešaltaju na proizvodnju bureka i ajvara,što je malo verovatno.
Kad proizvedu ono što mi se sviđa i po prihvatljivoj ceni,tada ći da kupujem,do tada čekam.
Zvuči suludo,ali ovakvih kao ja ima na milione samo u Evropi,sigurno ćemo stvari dovesti u red,kad tad.Samo strpljivo,neću da padam na njihovu propagandu,neću da rešavam njihove probleme sa čipovima i neću da potpirujem inflaciju.I da obezvređujem svoj rad i ušteđevinu samo da bih po svaku cenu uvalio dupe u nov auto.

Capriolo

Citat: saša61beograd poslato 06.12.2021. - 12:27
Ne sekiram se ja za njih,nego za sebe jer bih bar još jednom u životu da kupim nov auto.Zato moram njih (auto kuće i brendove) da držim pod kontrolom i da pazim da ne polude sasvim.Meni to nije teško,jednostavno ne kupujem kad je skupo.Mogu da vozim svoj stari auto,mogu da kupim polovan.A Reno i Dačija nemaju izbora,moraju da prodaju nove automobile  ili da se prešaltaju na proizvodnju bureka i ajvara,što je malo verovatno.
Kad proizvedu ono što mi se sviđa i po prihvatljivoj ceni,tada ći da kupujem,do tada čekam.
Zvuči suludo,ali ovakvih kao ja ima na milione samo u Evropi,sigurno ćemo stvari dovesti u red,kad tad.Samo strpljivo,neću da padam na njihovu propagandu,neću da rešavam njihove probleme sa čipovima i neću da potpirujem inflaciju.I da obezvređujem svoj rad i ušteđevinu samo da bih po svaku cenu uvalio dupe u nov auto.

Pitanje je koliko ti "problemi sa čipovima" zaista objektivno prave haos za nas kupce, a koliko haos na tržištu namerno prave sami proizvodjači (a sa pozivom na čipove). Čitao sam juče da npr, ako bi sada poručio električni Pežo Rifter ili električni 2008 (ili plug-in hibridni 3008 i 508), rok isporuke u FR je do tri meseca, ali, ako ćeš klasičan SUS pogon za Riftera ili 2008, u ovom trenutku planirani rok isporuke ti je oko godinu dana. Očito, jedno je interes nas kupaca, a sasvim drugo je interes proizvodjača (ili nekoga iznad njih). Tako da je ne verujem da će i sa Dačijom (ako je klasično pogonjena) da se uskoro nešto normalizuje sa rokovima isporuke ili sa cenom. Cene ima samo da lete u nebo.