Kupovina nove Dacije

prethodna tema - sledeća tema

bocca

Da, Sandero poskupeo 200e a Daster poskupeo 500e!!!  :doh: :fiju: :ces:

saša61beograd

Nije trenutak da se analiziraju cene,niti da se uopšte priča o novim automobilima.Nedostaju ti usrani čipovi i nema proizvodnje.Folksvagen i Opel zatvaraju fabrike na dve nedelje,a neke i do kraja godine,kako piše Autoblog.Koliko ja pratim situaciju,prognoza je gora nego što je bila letos.
Ko sad kupi nov auto,možda napravi dobar posao jer će mu za godinu dana taj auto vredeti više nego sad.A može biti i suprotno,ako se stvari u proizvodnji normalizuju u međuvremenu.
Meni nije jasno kako su ti mozgovi tamo u velikim kompanijama dozvolili da dođu u ovu situacuju.

Zoran

Sve su to viđeni trikovi da se poveća profit.
Sam svoj gazda - vazda.

kiconix

Opet poredite babe i zabe.
Ne moze se Stapway porediti sa Cliom.
2 razlicite klase se ne porede.
Sto ne uporedite Clio sa recimo Yarisom ili Corsom?
O teorijama zavere se ne bih oglasavao.

zaki

Ma jasno je da su to dve različite klase, ali porede se novi automobili u sličnom cenovnom rangu. Poenta je da si do skoro za 8k mogao kupiti neki NOVI auto a sad ti ta suma dođe kao učešće za kredit jer je neka donja granica 11k pa na više.
Zastava da je zadržala proizvodnju Punta sa nekom cenom oko 7k evra, imala bi sigurnu prodaju u velikom broju kako na lokalnom tako i na okolnim tržištima jer je platežna moć u okruženju slična. Uvek bi za 7k pre kupio novog Punta nego neki brend leš koga je vozila baba sa kraćom desnom nogom samo nedeljom kad je išla u crkvu.

bocca

Sve je to ok razmišljanje, i sam bih voleo da su cene automobila kao pre 11 godina kada sam kupio Stepway-a za 8600e sa sve metalik bojom i alu felnama. Ali stvarno nije realno. Pa postoji i inflacija u toj Evropi. Možda mala ali kada se sve ove godine saberu to je to. I ne samo kola, ništa što je pre 10 ili više godina koštalo bilo koju cifru se sada za te pare ne može kupiti. Ni stan, ni njiva, ni letovanje, ni avio karta, ni nafta... Pravio sam u dvorištu dosta veliki ram, visok, za nekoliko ljuljaški, ne smem od sramote ni da kažem koliko sam platio materijal. Skuplje nego 6 meseci ranije blizu 100%!!! Cigla, drvo, ista priča. Par osnovnih životnih namirnica bez poskupljenja, sve ostalo u nebesa! Pa i automobili! Pa i Stepway!

Raja

Upravo tako, jedno povlači drugo. Inflatorna spirala radi zadnjih godinu dana besprekorno.

zaki

#262
Što se tiče poskupljenja svega i svačega mi ovde imamo i veliki problem što su kompletno tržište bukvalno svega preuzele mafijaške ekipe povezane sa politikom koje su uništile bilo kakav pojam zdrave konkurencije, tako da kad recimo hoćete da kupite televizor ili patike potpuno vam je svejedno u čijoj prodajnoj mreži-radnjama će te to uraditi jer svi imaju u dinar istu cenu, a kad je neko "sniženje" svi ga imaju u istom iznosu.
Svugde u normalno uređenim sistemima trust udruživanje država strogo kontroliše i sprečava ovde je to deo države.
Znam dosta ljudi koji bi rado kupili novi auto ali jednostavno sa ovakvim cenama to neće uraditi, e  sad kad se sve manje kupuju nova vozila da imamo racionalnu državu ona bi forsirala vožnju na gas i tako uticala na zagađenje umesto što se besmislenim regulativama i taksama silno trudi da obesmisli svaku pomisao na ekonomičnije i ekološki manje štetno gorivo.

saša61beograd

Citat: Zoran poslato 03.10.2021. - 08:41
Sve su to viđeni trikovi da se poveća profit.
Ne verujem da je baš tako.Otišlo je predaleko,stvari su van kontrole i nema tu profita.Ali u osnovi problema jeste alavost za što većim profitom,po cenu rizika,pa eto im. Osim čipova,sad preti i energetska kriza u Kini i Evropi koja će prvo pogoditi grane sa visokom potrošnjom energije,livnice i čeličane (u novom Stepveju i dalje ima delova od čelika,mada meni deluje da je ceo od plastike).

szs

Ja bih rekao da se radi o mnogo suptilnijem delovanju da se inflacija prebaci na ledja potrošača puzeći
Ko se seća 2002 i odnosa DM prema EUR i katastofe 2008/2009
Sve se na kraju prelilo na ledja donjeg i srednjeg staleža u svetu (mi smo to gubili i izgubili od 90' do danas)
Banke su pronalaženjem novog sistema računanja duga omogućile još veće zaduživanje i upadanje celih država u ekonomsko ropstvo a prosečnog stanovnika u mašinu za vraćanje dugova
Sve je poskupelo preko 50% u 10g
I sada mi raspravljamo o poskupljenju automobila?
:lau:
Znate gde smo tu mi ?
U 3 lepe ..... ali još 3 koraka iza
Što bi rekao jedan moj rodjak... "Ili se navikni ili crkni"
Za 40 god vožnje: VW 1300,Zastava 750,Lada 1600,Fiat 650P,Trabant 601K, Trabant 601L,Fiat 650P,Audi 80 1.6D,Yugo 1.0,Mercedes 190D,Yugo 1.1,Corsa 1.7D,S Oktavia 1,9D,F Punto 1.3mjt, D Sandero 1.4,T Avanza 1.3,T Agya 1.0,D Sandero 1.5D, T Aygo X-Play, T Yaris 1.5 Stella

Veterinar

#265
Sve je to normalno i očekivano. Pre dvadeset godina sam imao stav da za trideset godina nece mladi odlaziti od kuće i da neće svaka generacija imati svoj auto, nego ce generacije živeti zajedno pod istim krovom i deliti isti automobil. Tada sam se nadao da grešim, sada se nadam da se to neće dogoditi već za deset godina. Jos uvek nam nije skupo da popalimo lampice na novogodišnjim jelkama, jos uvek gledamo sminku, dodatnu opremu, alu felne, metalik boju... Kada dodje trenutak sa pocetka posta bice drugačije. Sto je najbolje, nisam pesimista, nego pokušavam uvek realno da sagledam stvari. Da li je to za temu o novom Stepwayu? Ne bas, ali vec imam utisak da ce u narednom periodu mnogo više da se kupuju beli automobili nego metalik. Pre desetak godina je bilo bitno drugačije. Dobar posao sada pravi onaj ko kupi dobar polovnjak po staroj ceni, dok ne poskupe i oni dodatno. (Koliko ljudi nemaju novca ilustruje činjenica da me je u poslednjih mesec dana desetak ljudi pitalo da li bih pristao na zamenu, staro za staro, iako u oglasu u kojem nudim auto zamena nije opcija. ) Nov auto sada ne gledam.


saša61beograd

#266
Mislim da svi prethodni postovi itekako imaju veze sa temom.Sve ove globalne i velike filozofije na kraju se odraze i na naše novčanike.A onda drugačije rešavamo dileme oko kupovine svega,pa i Stepveja.
Uglavnom,nama u sredini biće baš neizvesno.Ekstremno siromašni i ekstremno bogati ništa neće osetiti.Za nas dačijaše ostaje da se vidi:ili će oni slomiti nas visokim cenama,ili ćemo slomiti mi njih odlaganjem kupovine.
Nadam se da će se više kupovati beli automobili.To znači da smo počeli da se ponašamo racionalno i da se više ne primamo na njihove trikove u vidu "bogatih paketa" koji su uglavnom bacanje para.

kiconix

Moram samo da dodam, ni bela vise nije kod svih osnovna.  :badmood:

Capriolo

#268
Citat: Andrix poslato 15.02.2021. - 20:33
Ja kada kada sam kupovao Sandera 2013.g. isto se doplacivao rez.tocak - oko 50 e, pa posto sam pitao da isti vec postoji u izlozbenom autu - zasto doplata ? - dobih ga dzabe.
Upitaj pošto je za mazdu CX-30 ( 800e ), pa da ti bude lakše.  :)

Što se tiče doplate za boju, besplatne boje postoje (valjda?) kod svih, a kod nekih su besplatne čak i neke metalik boje ( npr. za Jeep Renegade je gratis metalik siva, a za 2008 je gratis metalik zlatna ).

maestral5747

Evo za moje starce naručen novi Sandero EcoG motor, comfort oprema, dodatno boja highland siva, automatska klima i zadnji senzori. Isporuka 5/2022